Az ember minden helyváltoztatási tevékenységéből sportot űz, és miért ne lehetne akkor is mikor behavazik és A-ból B-be kell eljutni!
A sífutás történetéről bővebben: http://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADfut%C3%A1s
Álljon itt néhány gondolat azok számára akik el szeretnék kezdeni, vagy kipróbálnák a sífutást. És azok számára is akik régóta űzik!
Felszerelés kiválasztása:
Egy kezdő számára ajánlatos a klasszikus sífutással kezdeni a tanulást (és ezt megtartani örökre a mozgásforma szépségéért)
A sífutó léc kiválasztásánál legfontosabb a sí súlytartománya (még a színeinél is fontosabb!) Az úgynevezett papírlap próba sokat segíthet (lásd Waxolás fül alatt)
A klasszikus léc nem baj ha hosszú (minimum testmagasság+10cm) mindnél jobban belejövünk a sífutásba annál jobban nyújtjuk a lépés csúsztatását és így a hosszú sí gyorsabb és nem akad el az orra a hóban!
A sífutó cipő legyen kényelmes. Kell egy kis hely a sport közben keletkező vérbőség számára (nem fázik, nem zsibbad) de ne legyen lötyögős mert a kimozduló sarok feltörhet és a hosszú cipőorral nehéz irányítani a síket.
A sífutó botok kiválasztásának fő szempontjait lásd a “sífutó botok” fül alatt!
Az első lépések:
Teljesen mindegy hol kezdjük a lényeg, hogy legyen sík a terület és lehetőleg nem letaposott a hó! Tegyünk néhány próbát becsatolt síkkel felállni. Ezután lassan, vigyázva a lécek párhuzamosságára csúsztassunk egy jó hosszú nyompárt (körbe). A következő körben már a saját nyomunkon tudunk haladni! (másnapra keményre kifagy a nyom és még jobb lesz) Ezután próbáljunk egyenletesen és mindnél hosszabbakat csúsztatni a lépéseinken. Ennyi az egész.
http://www.youtube.com/watch?v=Gqb09bLVdoM
Ha ezt a módszert jól begyakoroltuk és lehetőségünk van egy kezelt skate pályára eljutni, feltétlen ki kell próbálni a korcsolyázós módszert!
A skate sífutó felszerelésnél is a legfontosabb a súlyadat! Maga a sí rövidebb, gerincesebb, könnyebb, és az eleje is laposabb. A kötés keményebb, erősebben emeli a cipőhöz a sít . A cipő magasabb szárú és bokamerevítővel ellátott.
Az előrehaladásnál nem a fogówax vagy a pikkely segít, hanem a sífutó lécek élei! Korcsolyázni mindenki tud, hát ez nagyjából ugyanaz! Mindkét módszer megértéséhez nagy segítséget nyújt az Eurosport sífutó verseny közvetítései és a sok gyakorlás, tapasztalás!
http://www.youtube.com/watch?v=CigN4-JBK8c&feature=related
Ruházat:
Ha a sífutást csak természetjárásra akarjuk használni öltözzünk melegen, ha lehet valami légáteresztő alsó ruházattal.
De ha sportszerűen akarunk mozogni akkor legjobb a futóruha, kerékpáros téli ruha. Persze mindezek csak egy jó sífutó ruhát próbálnak helyettesíteni!
Puha, meleg, légáteresztő (de csak kifelé, a széltől védnek) és a sífutó mozgásnak megfelelő szabásúak.
Könnyű windstop” sapka, puha tenyerű kesztyű, kulacsos öv valami izotóniás italnak és jöhet a menet.
Pár ötlet a sífutó lécek kezelésére:
Csak rövid időre, pl szállításra fogjuk össze pánttal a léceinket. Télen így eltenni felér egy kettéfűrészeléssel.
A síket amikor a kezünkbe tartjuk ne állítsuk a földre kemény helyen mert megnyílhat a vége!
Ne szárítsuk a síket radiátornál, főleg ne radiátoron vagy fűtőtesten mert reggelre felveszi annak az alakját.
Lehetőleg a külső hőmérsékleten tartsuk mert másnap, ha használni akarjuk akár egy órán át is hűlhet és addig nem csúszik, nyúlik és szedi össze a havat.
Legyen a sí talpán wax!
Sífutó léc választás:
Egy kezdő sífutni vágyónak viszonylag könnyű dolga van. Végy egy, atestalkatodnak és habitusodnak megfelelő klasszikus lécet ( a kirándulósok-nordic cruising, a sportosabbak pikkelyes, a sportos sportolók pedig waxost) és mehet a próbálkozás.
Viszonylag ennyire egyszerű a skate tanoncok dolga is. Egy jó használt tanulóléc és lehet csiszolgatni a korcsolyázó tudást.
De , ha valaki az első léceit, vagy felszerelését cseréli jobbra annak azért nehezebb dolga van. Ha nem nézzük a márkahűséget, meg a reklámok sulykolását akkor kérdezzük meg mit akarunk csinálni az új felszereléssel? (javasolt a régit megtartani a hószegény, gondozatlan, lekopott pályákra!) Semmi képen ne válasszunk kicsi sít! Ha mondjuk 80kg és 1850cm vagyunk akkor nyugodtan vehetünk egy 75-85-ös sít és ez biztos lesz 190 vagy 195cm hosszú (korisléc) de ez a klasszikusban lehet akár 210cm-is! A túl kicsi és túl puha léc a kötés alatt lefekszik , irányíthatatlan és lassú. Ellenben a hosszabb legfeljebb keményebb sízést igényel és gyorsabb. (lásd világkupa: 175cm magas sífutónők 195-ös kemény síkkel mennek)
A soft vagy egy medium sí jó egy lazább sízéshez, hullámosabb pályához, a hard vagy x-hard sík jó pályán gyorsabbak vagy nagyobb testsúly alatt működnek.
Mindenre jó sífutó léc nincs!
Itt is- ott is kompromisszumot köt az aki koris lécet vaxol fogó wax-al klasszikus sífutáshoz és fordítva.
Van pár jó próbálkozás : pl Atomic snowcross tényleg elég jó allrunder de sosem lesz olyan élvezetes annak a számára aki mindkét stílus jól akarja csinálni!